Zakończyło się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC Forum 2017

Zakończyło się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC Forum 2017

Opublikowany

Cyberbezpieczeństwo musi być wspólnym priorytetem rządów, instytucji i firm. Tylko wtedy walka z zagrożeniami płynącymi z sieci będzie realna – zgodnie podkreślają uczestnicy zakończonego właśnie w Krakowie III Europejskiego Forum CYBERSEC 2017. Przez dwa dni stolica Małopolski była centrum ogólnoeuropejskiej debaty dotyczącej bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

CYBERSEC po raz kolejny pokazał jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w sferze zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, ale jednocześnie jest też najlepszym dowodem na to, że temat ten stał się numerem jeden na agendzie politycznej Europy. Udało nam się sprawić, że głos środowiska zajmującego się cyberbezpieczeństwem jest głośny i wyraźny, a co chyba najważniejsze, wyjątkowo zgodny. Zagadnienie to wymaga jednak współpracy i wzajemnego zrozumienia potrzeb różnorodnych interesariuszy – mówi dr Joanna Świątkowska dyrektor programowa CYBERSEC Forum i dodaje – Strefa cyber to ogromna szansa na rozwój dla współczesnych państw i społeczeństw, ale to także zagrożenia i niszcząca siła. Cyberataki stały się codziennością, a ich skutki to już nie tylko straty finansowe, ale często także realne niebezpieczeństwo dla obywateli. Dlatego nasze działania w tym zakresie powinny być spójne i ponadnarodowe, inaczej będziemy zawsze pół kroku za naszymi przeciwnikami. –
Tegoroczne Forum to rekordowa liczba 150 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata. Podobnie jak w latach ubiegłych debaty w trakcie CYBERSEC Forum odbywały się w ramach czterech ścieżek: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Tematy dyskusji koncentrowały się m.in. na kwestii zagrożeń dla demokracji wynikających z funkcjonowania w cyfrowym świecie, w tym walki informacyjnej. Nie zabrakło też dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, czy wyzwań związanych z budowaniem potencjału państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony i prowadzenia cyberoperacji, a także kwestii szczególnie ważnych z perspektywy zwykłego konsumenta takich jak prywatność w sieci, bezpieczeństwo Internetu Rzeczy i cyberubezpieczenia.
- Jako organizatorzy CYBERSEC Forum jesteśmy bardzo zadowoleni. Co roku w konferencji udział bierze coraz więcej osób, które na co dzień decydują o tym jak państwa, ich gospodarki, a także globalne korporacje podchodzą do zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci. Jestem przekonana, że te dwa dni intensywnych obrad w znaczący sposób wpłyną na podniesienie naszej wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa, a dzięki praktycznym i innowacyjnym rekomendacjom pozwolą jeszcze lepiej przygotować się do wyzwań świata cyfrowego – podkreśla Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, głównego organizatora Forum.
Wśród prelegentów CYBERSEC Forum znaleźli się m.in.: Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów, Anna Streżyńska – Minister Cyfryzacji; Antoni Macierewicz – Minister Obrony Narodowej; Sir Julian King – komisarz UE ds. unii bezpieczeństwa; Ambasador Sorin Ducaru – zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; Melissa Hathaway – były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha oraz Baracka Obamy; Michael Chertoff – były sekretarz USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego; Marietje Schaake – członek Parlamentu Europejskiego (ALDE), założycielka i członek Digital Agenda Intergroup w PE; Ambasador Marina Kaljurand – przewodnicząca Światowej Komisji ds. Stabilności w Cyberprzestrzeni; Jānis Sārts – dyrektor NATO Strategic Communications Centre of Excellence; Jan Neutze – dyrektor ds. polityki cyberbezpieczeństwa Microsoft EMEA; Alastair Teare – dyrektor generalny Deloitte w Europie Środkowej.
Patroni_mailing PL.png

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
27 lutego w Brukseli Instytut Kościuszki zorganizuję debatę liderów, czyli CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight

temu

27 lutego br. w Brukseli odbędzie się CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight. W wydarzeniu organizowanym przez polski think tank, Instytut Kościuszki, udział weźmie ponad 200 uczestników. Wśród nich znajdą się wiodący przedstawiciele unijnej administracji, organizacji międzynarodowych, środowisk eksperckich i globalnych liderów branży IT. Podczas brukselskiego spotkania, omówione zostaną kluczowe wyzwania bezpieczeństwa transformacji cyfrowej, które zdominują europejską debatę publiczną w 2018 r.
CYBERSEC Forum: musimy zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo

temu

Musimy zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo – to numer 1 na liście 9 najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa cyfrowego w 2018 roku, podkreśla Instytut Kościuszki w rekomendacjach CYBERSEC Forum 2017. Raport jest podsumowaniem dwudniowych debat ponad 150 światowej klasy ekspertów biorących udział w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się pod hasłem „Dealing with Cyber Disruption”. Wydawana corocznie publikacja zawiera najważniejsze zalecenia dla rządów, organizacji międzynarodowych i sektora prywatnego w 4 obszarach: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes.
Cyberbezpieczeństwo w 2018 r. – Instytut Kościuszki publikuje prognozy ekspertów

temu

Jak co roku poprosiliśmy ekspertów, będących członkami społeczności Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC, reprezentujących różne obszary sektora publicznego, akademii oraz sektora prywatnego o podzielenie się opiniami na temat wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa z jakimi będziemy musieli się zmierzyć w 2018 roku.
Na CYBERSEC Forum 2017 powołano Globalną Platformę Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa

temu

Powołanie Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa (Global EPIC), to jedno z najważniejszych wydarzeń drugiego dnia CYBERSEC Forum 2017. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom oraz szansom rynku cyberbezpieczeństwa przedstawiciele 14 regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa z 10 krajów, podpisali dziś (10 października) w Krakowie porozumienie inaugurujące jej działalność. Jednym z członków inicjatywy jest polski CYBERSEC HUB, prowadzony przez Instytut Kościuszki.

Cyberbezpieczeństwo w 2018 r. – Instytut Kościuszki publikuje prognozy ekspertów

Jak co roku poprosiliśmy ekspertów, będących członkami społeczności Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC, reprezentujących różne obszary sektora publicznego, akademii oraz sektora prywatnego o podzielenie się opiniami na temat wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa z jakimi będziemy musieli się zmierzyć w 2018 roku.