27 lutego w Brukseli Instytut Kościuszki zorganizuję debatę liderów, czyli CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight

27 lutego w Brukseli Instytut Kościuszki zorganizuję debatę liderów, czyli CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight

Opublikowany

27 lutego br. w Brukseli odbędzie się CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight. W wydarzeniu organizowanym przez polski think tank, Instytut Kościuszki, udział weźmie ponad 200 uczestników. Wśród nich znajdą się wiodący przedstawiciele unijnej administracji, organizacji międzynarodowych, środowisk eksperckich i globalnych liderów branży IT. Podczas brukselskiego spotkania, omówione zostaną kluczowe wyzwania bezpieczeństwa transformacji cyfrowej, które zdominują europejską debatę publiczną w 2018 r.

CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight to pierwsza zagraniczna odsłona Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, w którym co roku udział bierze ponad 1000 osób z całego świata. Konferencja będzie okazją do przedyskutowania najważniejszych rekomendacji wypracowanych podczas CYBERSEC Forum 2017, które odbyło się w październiku ubiegłego roku w Krakowie pod hasłem „Dealing with Cyber Disruption” (Więcej: https://goo.gl/sY5EfK).
Eksperci będą debatować nad strategicznymi kierunkami zmian, których celem jest ochrona współczesnych demokracji i nowoczesnych gospodarek przez zagrożeniami płynącymi z cyberprzestrzeni. Główne tematy dyskusji panelowych skoncentrują się m.in. na walce z dezinformacją, zacieśnianiu współpracy cyberobronnej pomiędzy Unią Europejską i NATO, stworzeniu unijnych ram certyfikacji cyberbezpieczeństwa oraz szansach i zagrożeniach płynących z rozwoju sztucznej inteligencji.
Rok 2017 był kolejnym rekordowym okresem, jeśli chodzi o liczbę ataków hakerskich. Dlatego też, dialog i współpraca różnych środowisk w kwestii cyberbezpieczeństwa to dziś priorytet. Podobnie, jak odpowiedzialne zaangażowanie europejskich decydentów. Wiele kwestii podlegać musi nie tylko samoregulacji podmiotów prywatnych, ale także powinno być przedmiotem aktywnych działań realizowanych przez sektor publiczny. Brukselska odsłona CYBERSEC Forum, w sercu Unii Europejskiej i NATO, jest doskonałą platformą do rozmowy na ten temat. Konferencja to także mocny impuls do zacieśnienia współpracy Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki.
Wśród prelegentów CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight znajdują się m.in.:
Sir Julian King – komisarz UE ds. unii bezpieczeństwa;
Anna Fotyga – posłanka do Parlamentu Europejskiego;
Mady Delvaux-Stehres – posłanka do Parlamentu Europejskiego;
Eva Maydell – posłanka do Parlamentu Europejskiego;
Krzysztof Szubert – sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, pełnomocnik rządu RP ds. jednolitego rynku cyfrowego;
Jamie Shea – zastępca asystenta Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa;
Sorin Ducaru – były zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa;
Diana Kelley – CTO ds. cyberbezpieczeństwa w Microsoft.
Jak zaznacza Instytut Kościuszki, obecny rok jest niezwykle istotny z punktu widzenia kształtowania europejskiej polityki w obszarze cyberbezpieczeństwa. W maju mijają terminy implementacji przez państwa członkowskie Dyrektywy NIS oraz Rozporządzenia RODO. W Parlamencie Europejskim trwają prace nad pakietem cyberbezpieczeństwa, a także sprawozdania ws. cyberobrony, natomiast Komisja Europejska opracowuje Komunikat dotyczący przeciwdziałania dezinformacji. Cyberbezpieczeństwo jest również przedmiotem wsparcia inwestycyjnego w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego oraz współpracy strategicznej pomiędzy UE i NATO, której nowy wymiar nada zbliżający się szczyt NATO w lipcu.

O konferencji: https://cybersecforum.eu/en/cybersec-brussels-2018/ 
Agenda wydarzenia: https://cybersecforum.eu/en/agenda
O CYBERSEC FORUM 
CYBERSEC Forum to unikalne w skali Europy Środkowo-Wschodniej wydarzenie o charakterze public policy, poświęcone strategicznym wyzwaniom cyberbezpieczeństwa. To również jedna z pięciu najważniejszych konferencji tego typu Europie. Prestiżowy ranking New Europe 100 Challengers 2017, opracowany przez Financial Times, Res Publica, Google i International Visegrad Fund, za zainicjowanie projektu docenił Izabelę Albrycht, przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego oraz dr Joannę Świątkowską, dyrektor programową CYBERSEC Forum, umieszczając je na liście najbardziej rokujących innowatorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja organizowana corocznie od 2015 r. przez Instytut Kościuszki gromadzi w Krakowie przeszło 1000 uczestników.

Więcej: https://cybersecforum.eu/pl/
Partnerzy konferencji: European Cyber Security Organisation (ECSO), Google, Microsoft, Grupa PZU, Raytheon, SAP, SecOps Europe, Vodafone Group

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
CYBERSEC Forum: musimy zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo

temu

Musimy zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo – to numer 1 na liście 9 najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa cyfrowego w 2018 roku, podkreśla Instytut Kościuszki w rekomendacjach CYBERSEC Forum 2017. Raport jest podsumowaniem dwudniowych debat ponad 150 światowej klasy ekspertów biorących udział w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się pod hasłem „Dealing with Cyber Disruption”. Wydawana corocznie publikacja zawiera najważniejsze zalecenia dla rządów, organizacji międzynarodowych i sektora prywatnego w 4 obszarach: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes.
Cyberbezpieczeństwo w 2018 r. – Instytut Kościuszki publikuje prognozy ekspertów

temu

Jak co roku poprosiliśmy ekspertów, będących członkami społeczności Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC, reprezentujących różne obszary sektora publicznego, akademii oraz sektora prywatnego o podzielenie się opiniami na temat wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa z jakimi będziemy musieli się zmierzyć w 2018 roku.
Zakończyło się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC Forum 2017

temu

Cyberbezpieczeństwo musi być wspólnym priorytetem rządów, instytucji i firm. Tylko wtedy walka z zagrożeniami płynącymi z sieci będzie realna – zgodnie podkreślają uczestnicy zakończonego właśnie w Krakowie III Europejskiego Forum CYBERSEC 2017. Przez dwa dni stolica Małopolski była centrum ogólnoeuropejskiej debaty dotyczącej bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Na CYBERSEC Forum 2017 powołano Globalną Platformę Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa

temu

Powołanie Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa (Global EPIC), to jedno z najważniejszych wydarzeń drugiego dnia CYBERSEC Forum 2017. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom oraz szansom rynku cyberbezpieczeństwa przedstawiciele 14 regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa z 10 krajów, podpisali dziś (10 października) w Krakowie porozumienie inaugurujące jej działalność. Jednym z członków inicjatywy jest polski CYBERSEC HUB, prowadzony przez Instytut Kościuszki.